2024–2025-ös Tanévnyitó
Tisztelt Hölgyeim és Uraim, Kedves Barátaim a Krisztus Jézusban!
Tisztelt akadémiai közösség, kedves vendégeink, kollégák, családtagok, kedves első és felsőbb-éves hallgatók! Isten hozott Mindenkit a PKE 2024-2025-ös tanévnyitó ünnepére.
Örömmel és megelégedéssel nyugtázva kezdem beszédemet azzal, hogy bármely féle-fajta „globális és lokális rengések” mellett és ellenére is, itt Nagyváradon, a PKE-en ismét egy tartalmas, sikeres és eredményes tanévet zártunk, és bizakodó jó reménységgel tekintünk az elkövetkező esztendőre, sőt esztendőkre. Bízom benne, hogy végzett hallgatóink közül a legtöbben már megtalálták számításaikat és helyüket a társadalom valamelyik munkahelyi közösségében. És örülök azoknak az Alapképzésben végzetteknek is, akik úgy döntöttek, hogy itt maradnak és valamelyik mesterképzésünkben kívánják tovább folytatni tanulmányikat. A 2023-2024-es tanévben 253-an ballagtak el egyetemünkről, most pedig 355 első éves hallgató kezdi meg tanulmányait. A számok nem hazudnak! Fejlődünk, terjeszkedünk, szaporodunk. Mindezt úgy, hogy jelentős demográfiai csökkenéssel kell szembenézzünk. De ami még ennél is aggasztóbb, a sok külföldre vágyakozó fiatal, vagy az a sok középiskolát végzett diák, akik érettségi diploma hiányában nem tudják folytatni tanulmányaikat felsőoktatásban. Ti, akik itt vagytok, már egy nagy feladatot teljesítettetek: leérettségiztetek és elhiszitek, hogy itthon, a szülőföldön is lehet boldogulni, lehet minőségi magyar oktatásban részesülni.
A mai ünnepélyes évnyitónk különleges alkalmat ad az emlékezésre. Huszonöt év telt el azóta, hogy az akkor már majdnem egy évtizede a rendkívül nehéz körülmények ellenére is sikeresen működő Sulyok István Református Főiskolán beérett a termés és eljött az egyetemmé válás ideje. 1999. szeptember 20-án a Bihar Megyei Törvényszék 118/1999 számú jogerős végzésében jogi személlyé nyilvánította a Pro Universitate Partium Alapítványt. 1999. október elején az alapító tagok Közgyűlése kimondta a Partiumi Keresztény Egyetem megalakulását.
Aki akkor jelen volt, aligha tud meghatódás nélkül gondolni arra a negyedszázaddal ezelőtti tanévnyitónkra, amikor elsőéves hallgatóink, akik még a Sulyok István Református Főiskolára nyertek felvételt, ünnepélyes fogadalmukat már a Partiumi Keresztény Egyetem közösségébe belépve, a rendszerváltás utáni első önálló magyar tannyelvű egyetem polgáraiként tehették le. Történelem ez ma már? Igen, történelem, a szó legnemesebb értelmében: saját magunk alkotta történelmünk, egy létfontosságú nemzeti közösségi célunk valóra váltásának története, és bizonyára így is marad majd meg kései utódaink emlékezetében.
E korszakos történések egyik kiemelkedő jelentőségű irányítója, a Partiumi Keresztény Egyetem első, alapító rektora, Dr. Kovács Béla egyetemi tanár, alig néhány napja távozott közülünk. Még elevenen él bennünk az elvesztése miatti fájdalom, de most talán még inkább érezzük, milyen kegyelmi ajándékot jelentett számunkra, hogy azokban a sorsformáló időkben magunkénak tudhattuk Őt. Akik közelebbről ismerhették, megtapasztalhatták, hogy a mindennapok szolgálatában kiemelkedő szakmai tekintélye, kiváló diplomáciai érzéke mély keresztény hittel, alázattal, igaz emberséggel ötvöződött. Ennek köszönhetően vihette sikerre munkatársaival együtt az egyetemalapítás, az akkreditáció megszerzésének nehéz és bonyolult feladatát.
A Partiumi Keresztény Egyetem megmaradását, küldetésének beteljesülését az elmúlt évtizedek során elsősorban azt tette lehetővé, hogy mindig szorosan együttműködött a magyar történelmi egyházak által létrehozott Sapientia Alapítvánnyal, valamint a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel a közös erdélyi – partiumi magyar magánegyetemi rendszer keretében, amely az 1998-ban hivatalba lépett Orbán Viktor vezette magyar nemzeti kormány támogató politikai döntése nyomán jött létre. Mindaz, amit létrehoztunk nem valósulhatott volna meg az Anyaország kormányának elkötelezett felelősségvállalása nélkül, amelynek köszönhetően működésünk mindenkor zavartalan, további fejlődésünk feltételei mindig biztosítva voltak és vannak.
Visszatekintve az elmúlt esztendőre, elégtétellel állapíthatjuk meg, hogy hasonlóan az előző esztendőkhöz, az előbbiekben említett külső és belső feltételrendszerek stabilitásának köszönhetően a 2023-2024-es egyetemi év is a tervszerűen és felelősen építkező tudatos munka folytatásának, egyben az elkövetkező évek minőségi fejlesztéseihez szükséges feltételek megalapozásának idejét jelentette számunkra. Kiemelt feladatnak tekintjük azt, hogy a minőségi oktatás feltételeinek biztosításával hatékonyan segítsük a hallgatókat tanulmányaik során, hogy tudatosan tervezzék karrierjüket. Ehhez szervesen illeszkedik az az 1 millió euró értékű megnyert EU-s finanszírozású pályázat az Oktatás és Foglalkoztatás Program keretében, melynek éppen a szakmai gyakorlat fejlesztése a legfontosabb célja. Egy másik, az egyetemi országos digitalizációs program keretében elnyert, szintén milliós nagyságrendű pályázat keretében egyetemünk 300 darab új számítógéppel gazdagodik az elkövetkező időszakban. Ez az idén induló Gazdasági informatika szak sikerességének is fontos állomása, s ezúton is örömmel jelentem be, hogy a szakon meghirdetett összes hely betelt. Jól éreztük, igény van a műszaki képzésre, s ezt az irányt a jövőben is folytatjuk.
Oktatóink a mindennapos tanítás, adminisztráció mellett tudományos konferenciák szervezésében, közösségi projektekben, társadalmi együttműködésben is felmutatták szakmai kompetenciájukat, képviselték Egyetemünket. Új nemzetközi folyóiratot indítunk REGIO PARTS néven. Idéntől a Staféta hallgatói publikációs folyóirat a print mellett online formában is megjelenik majd - ezek a hallgatói kutatások eredményeinek a láthatóságát kívánjuk növelni. Az egyetem regionális tudományos szerepvállalásának folytonosságát jelzi, hogy már zajlik a 7. Partium-konferencia szervezése - ezzel együtt pedig idén is megszervezzük az MTA Magyar Tudomány Ünnepének keretében a Partiumi Magyar Tudomány Ünnepét. Idei meghívott intézményünk a Miskolci Egyetem.
Mindhárom nyelvszak esetében megrendezésre kerültek az immár hagyományosnak mondható konferenciák, tudományos tanácskozások, és számos kötet, publikáció látott nagyvilágot. Fontos megemlíteni, hogy tehetséggondozás és a hallgatókkal való munka szintjén is remek eredményeket értünk el, például a Kortárs Hangon nevű rangos versenyen idén reklámgrafika szakos hallgatónk Bíró Borbála első helyezést ért el, míg Kócsó Alexandra Többnyelvűség és multikulturalitás mesterszakos hallgató harmadik díjban részesült.
A Művészeti Tanszéken a nagy nemzetközi érdeklődésre számot tartó Publicritic project idén szintén egy rangos nemzetközi díjat hozott el: a hollandiai Indigo Design Award-on azArt&Money kiadvány aranyat kapott. Jövőre pedig ismét megrendezésre kerül a PubliCritic negyedik kiadása, reményeink szerint szintén hatalmas nemzetközi láthatósággal. Idén számos kolléga a művészeti tanszéken nemzetközi díjakat nyert, ezzel emelve egyetemünk nemzetközi láthatóságát. Most érkezett a hír, hogy a Művészeti Tanszékünk több hallgatójának és oktatójának a munkája is beválogatásra került a több, mint 22.000 pályázó közül Latin Amerika egyik legnagyobb nemzetközi művészeti kiállítására a Peru Biennial-re. Megrendezésre került a Musicum Laude nemzetközi énekverseny, amely nagy sikernek örvendett, s amelynek egyetemünk oktatói biztosították a szakmai hátterét. 15 ország tehetségei, menedzserei, zenészei, mesterei ismerték meg és ismerték el a Partiumi Keresztény Egyetem Magánének szakának erőfeszítéseit és kiváló munkásságát. A Magánének szak hallgatói nagy sikerű fellépéseikkel egyetemünk jó hírét erősítették tovább itthon és külföldön egyaránt.
Szintén büszkeséggel tölt el bennünket az a tény, hogy immár rendszeresen vannak olyan hallgatóink, akik egy-egy félévet kint töltenek az Amerikai Egyesült Államokban. az Erasmus csereprogram keretében. A többoldalú Erasmus együttműködési program keretében két jelentős értékű támogatásban részesített neveléstudományi partnerségi projektben veszünk részt.
Egyetemünk 2018 óta társult tagja az Európai Nyelvi Sokszínűséget Támogató Hálózatnak– elsőként a Közép-Kelet Európai régióból. A nemzetközi színtéren való mind hangsúlyosabb jelenlétünket jelzi többek között az is, hogy vezető szerepet vállalhattunk az UniNet-NPLD egyetemi hálózat megalakításában és működtetésében olyan európai partneregyetemek, kutatóintézetek részvételével, amelyeknek küldetése hozzánk hasonlóan valamelyik kisebbségi vagy regionális nyelvhez kötődik.
Az elmúlt esztendőben sajátos jellegű új feladatok is adódtak, amelyek megvalósítása jelenleg is folyamatban van. A felsőoktatási törvény elfogadása nyomán megvalósult az Egyetemi Charta megújítása, valamint az Egyetem teljes szabályrendszerének aktualizálása. Mindez, az intézményi újra-akkreditációs időszakban sürgetővé vált teendőkkel együtt jelentős többletteendőket ró intézményünk oktatóira, vezetőire és adminisztratív munkatársaira. Ennek a kihívásnak egyetemi közösségünk tagjai elkötelezetten, az intézmény jövőjéért felelősséget érezve eleget tesznek.
E folyamatokban nagy jelentősége van a Sapientia EMTE-vel és a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézettel kialakított stratégiai együttműködésünknek, amely a nemrég megalakult Pro Bono Publico konzorcium keretében folytatódott sikeresen. Az anyaországi testvérintézményeinkkel kialakított, folyamatosan fejlődő kapcsolataink tekintetében kiemelkedő előrelépést jelent az Óbudai Egyetemmel megkötött partneri megállapodásunk, amely az egyetemünkön frissen induló Gazdasági informatika szak nemzetköziesítését, perspektivikusan kettős diplomát nyújtó (double degree) képzéssé történő átalakítását célozza. Szintén kiemelkedő jelentőségű az egyetemalapítás kezdeteitől töretlenül mellettünk álló hagyományos stratégiai partnerünkkel,a Debreceni Egyetemmel kialakított együttműködésünk a tervezett Gépészmérnöki és Vidékfejlesztési Agrármérnöki képzéseink szakmai és infrastrukturális hátterének biztosítása érdekében.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Isten áldását kérve és minden bennünket szerető, támogató, felelősséget érző, jelen- vagy távollévő közösségében nyitom meg jó reménységgel a 2024/2025-ös tanévet. Áldás legyen rajta!
Dr. Pálfi József
Rektor
2024. szeptember 17.
Partiumi Keresztény Egyetem Díszterme.