Partiumi Keresztény Egyetem

ROEN
Kutatás a PKE-n
Kutatás a PKE-n

A tudományos kutatás állandó és szerves alkotó részét képezi a Partiumi Keresztény Egyetem tevékenységének, amelyben az oktatók irányításával hallgatóink is részt vállalnak. Egyetemünkön számos kiemelkedő kutatói tapasztalattal és tudományos hírnévvel rendelkező oktató fejti ki tevékenységét, akik kimagasló eredményeket mutatnak fel saját kutatási területükön. Ezt tükrözik a tekintélyes, hazai és külföldi kiadóknál évenként rendszeresen megjelenő publikációk, valamint a nemzetközi konferenciákon bemutatott értekezések magas száma.

 

 

Tevékenységi körünk

A Partiumi Keresztény Egyetemen számos, tanszékek keretében tevékenykedő, vagy éppenséggel interdiszciplináris jellegű, több tanszék együttműködésén alapuló kutatócsoport szerveződött, amelyek rendszeresen valósítanak meg kutatási projekteket.

E kutatói munkaközösségek nem egy esetben nemzetközi partnerségen alapuló pályázatok keretében nyerték el olyan tekintélyes finanszírozó szervezetek támogatását, mint például:
a Sapientia Alapítvány – Kutatási Programok Intézete,
a Magyar Tudományos Akadémia keretén belül működő Arany János Közalapítvány,
a Kárpátok Eurorégió Fejlesztési Alapja,
a budapesti székhelyű Közép-Európai Egyetem (CEU),
a Nyílt Társadalom Intézet (Open Society Institute).

Meggyőződésünk, hogy kiemelkedő figyelmet kell fordítani a fiatal oktatók bevonására a kutatói tevékenységbe egyetemünkön, ennek ereményességét bizonyítja a hazai és külföldi doktori képzésekben résztvevő oktatóink magas száma.

 

Eddig elért sikereink

Hallgatóink kutatómunkájának sikerét igazolja a PKE-n évente megrendezett Tudományos Diákköri Konferencián bemutatott magas színvonalú dolgozatok jelentős száma, valamint az a tény, hogy számos hallgatónk kiemelkedő díjazást ért el a más – hazai és magyarországi – felsőoktatási intézmények által szervezett tudományos redezvényeken is.

Oktatóink és hallgatóink kutatói tevékenységére ösztönzőleg hatnak az intézményünk által több alkalommal is megszervezett nemzetközi tudományos konferenciák, valamint az a publikációs lehetőség, amelyet az egyetemünk szervezeti keretében működő Partium Kiadó, és tudományos folyóiratunk, a már negyedik éve megjelenő Partiumi Egyetemi Szemle biztosít.

 

Tudományos és Kutatási Osztály

A PKE-n folyó tudományos tevékenység az egyetemi szintű, illetve a karok, tanszékek keretén belül szerveződő kutatóközpontokban valósul meg. Egyetemi szintű intézetek a Sulyok István Teológiai Tudományok Intézete (SITTI) és a Partiumi Területi Kutatások Intézete (PTKI).

 

Kutatóközpontok

Angol-Amerikai Kutatások Központja (AAKK)

Germanisztikai Kutatások Központja (GKK)

Vizuális Alkotás és Nevelés Kutatóközpont (VAN)

Zenei Kutatások Központja

Alkalmazott Kutatások Központja (AKK)

Irodalom- és Kultúratudományi Kutatások Központja (IKTKK)

Partiumi Gazdaságkutató Központ (PGK)

 

A fenti kutatási egységek közül a legaktívabb az egyetemi kutatóintézetként két önálló műhellyel (regionális, közgazdasági) működő PTKI, amely az elmúlt időszakban komplex partiumi tanyakutatást, oktatási és társadalmi-gazdasági vizsgálatokat végzett, több konferenciát szervezett, részt vett a PKE tehetséggondozási tevékenységében, ösztöndíjas gyakornoki programot indított és Staféta címmel a hallgatók tudományos munkáiból összeállított gyűjteményes kötetet jelentetett meg, 2016–2019 között immár négy alkalommal.

A tanszéki, kari kutatási egységek közül a Nyelv- és Irodalom, valamint a Művészeti Tanszék oktatói által működtetett műhelyek kiemelendők, köztük a középiskolai és egyetemi művészeti oktatást segítő, ugyanakkor tudományos kutatást is folytató Vizuális Alkotás és Nevelés Kutatóműhely. Minden központban a kutatás mellett hallgatói tehetséggondozás is zajlik, a hallgatók részt vesznek a KPI, illetve az MNB által finanszírozott csoportos, az oktatók által koordinált kutatásokban. A kutatóműhelyek a PKE szakkollégiumaival együtt segítik a diákok felkészülését egyetemünk legfontosabb hallgatói tudományos rendezvényére, a Partiumi Tudományos Diákköri Konferenciára.

Az elmúlt időszakban a tudományos kutatást a Sapientia Kutatási Programok Intézete, illetve a Magyar Tudományos Akadémia határon túli programja finanszírozta. Jelentős lépésként említhetjük a Magyar Nemzeti Bank által támogatott, 2019 őszén indult 7 gazdasági témakörben zajló kutatási programot.

Az egyetem új, tudományos periodikát hozott létre, amelynek 2019-ben megjelent két tematikus lapszáma Acta Universitatis Christianae Partiensis/Studia culturale címen. A lap további megjelenését fontosnak tartjuk, ebben lehetőség van publikálásra a magyar tudományos szaknyelvet fontosnak tartó és művelő tanárainknak és hallgatóknak egyaránt.
A versenyképes kutatásokért, a kutatások jobb minőségéért további pályázatokat, támogatásokat szeretnénk a jövőben elnyerni, amely által oktatóink publikációinak minősége is javul, impakt faktoros és nemzetközi adatbázisban szereplő publikációk által. Az elmúlt években létrejött kutatóközpontokat szeretnénk megerősíteni, ezeket jobban menedzselni, pályázatokra ösztönözni, interdiszciplináris kutatási projektek megvalósulására biztatni. Terveink között szerepel több angol nyelvű, egyetemi tudományos folyóirat indítása, amely később különböző adatbázisokban is megjelenne.

Célunk további jelentős konferenciák szervezése, elsősorban nemzetközi és nemzetközi részvételű, illetve oktatóink részvételének a támogatása rangos konferenciákon.

 

Igazgató

Dr. Debrenti Edith
Dr. Debrenti Edith
Tudományos igazgató, Egyetemi docens

 
Copyright © Partiumi Keresztény Egyetem 2024 Adatvédelem Süti szabályzat
PNRR
PKE
PNRR
Adatvédelem Süti szabályzat Copyright © Partiumi Keresztény Egyetem 2024
Tervezte:Noncommon.design
Feljesztette:BTZ web
a