Ebből az alkalomból két filmet is megtekinthetnek az érdeklődők. 17 órától Jancsó Miklós Szegénylegények című alkotását, majd 19 órától Makk Károly Szerelem című művét fogják levetíteni.
Szegénylegények (1966)
dráma, fekete-fehér, 90 perc, román felirattal
Renedző: Jancsó Miklós
Forgatókönyv: Hernádi Gyula, Karall Luca
Operatőr: Somló Tamás
Díszlet: Banovich Tamás
Vágó: Farkas Zoltán
Szereplők: Görbe János, Latinovits Zoltán, Molnár Tibor, Barsi Béla, Madaras József, Koltai János, Kozák András, Agárdy Gábor, Avar István
A film szemlélete és formanyelve új korszakot nyitott a magyar filmtörténetben. A hosszú percekig tartó beállítások, a végtelennek tűnő magyar Alföld statikus keretében aprólékosan koreografált tömegmozgatás, az egyenruhás katonák, mind a rendező összetéveszthetetlen alkotói védjegyévé váltak. A film nemzetközi premierje 1966-ban volt a Cannes-i fesztiválon és a magyar filmkritikusok nagydíja mellett Somló Tamás operatőri díjat, míg az alakításáért Görbe János a legjobb színész díját is elnyerte itthon, majd a filmszemlén a szakmai zsűritől a legjobb rendező díját, a társadalmi zsűritől pedig a nagydíjat is megkapta. Ezt követően Locarnóban a FIPRESCI díjat, majd a rangos londoni filmfesztiválon a legjobb külföldi film díját nyerte el.
Szerelem
1971, dráma, fekete-fehér, 85 perc, román felirattal
Rendező: Makk Károly
Forgatókönyv: Bacsó Péter, Déry Tibor írása alapján
Operatőr: Tóth János
Zene: Mihály András
Szereplők: Darvas Lili, Törőcsik Mari, Darvas Iván, Mensáros László, Orsolya Erzsi, Bitskey Tibor, Szakács Eszter, Ambrus András
A költői szépségű film az élet legfontosabb kérdéseit érinti - szerelemről, halálról, túlélésről szól. Az '56-os korszak abszurditását úgy fokozza, hogy a századforduló biedermeier emlékeit felvillantva egy vállalhatatlan meg egy visszahozhatatlan világot, kétféle lehetetlent szembesít egymással. A Szerelem minden idők egyik legszebb magyar alkotása, mely méltó helyet foglal el a "Budapesti tizenkettő" filmjei között, s a világegyetemes filmművészetében. Negyvenöt évvel a cannes-i nemzetközi premier után 2016-ban újra bemutatták a filmet a 69. cannes-i fesztiválon, a nagy klasszikusok felújított változatát bemutató Cannes Classics elnevezésű programban, melyen a 90 éves rendező személyesen részt vett.