Partiumi Keresztény Egyetem

ROEN
Publicritic - Art & Money nemzetközi vizuális kritikaformálói pályázat
Publicritic 2023.04.30

A Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Tanszéke a Szent László Napokkal és a Non-common Design Stúdióval partnerségben kritikai plakát- és GIF pályázatot hirdet Művészet és pénz témában. A Publicritic nemzetközi felhívással és kiállítással küldetésünk megteremteni a vizuális reflexiót az aktuális társadalmi problémákra, felhívni az emberek figyelmét, valamint elgondolkodtatni őket. Célunk motiválni az alkotókat világszerte, hogy merjenek álláspontot foglalni és véleményüket vizuálisan is kifejezni.

 

 

KONTEXTUS
Milyen viszonyban van a művészet a gazdasággal? Mi alapján tulajdonít értéket a műalkotásnak a műkereskedő, műgyűjtő, megrendelő, az alkotói közösség, vagy éppen a társadalom? Az utóbbi néhány évben számtalan művészetpiaci botrány kavart port: a da Vincinek tulajdonított Salvator Munditól Banksy önmegsemmisítő festményén át egészen Cattelan Komédiásáig. De hogyan alakul át az autonóm és az alkalmazott művészeti piac feltörekvő világa, miközben az egyre digitálisabb jövő felé haladunk?

Az ‘50-es évek óta fejlesztett mesterséges intelligencia programok segítségével napjainkra lehetővé vált, hogy ne csak az ember alkosson  az embereknek, hanem a gépek is. El tudjuk-e fogadni a gépi képgenerálásnak ezt a fajtáját mint egy láthatatlan protézisünket – az elménk, szemünk, kezünk digitális kiterjesztéseként –, és képesek vagyunk-e ennek segítségével alkotni? Milyen értéket tulajdonítunk ezek fényében az ember-alkotta műveknek, milyent a gépek által generáltaknak, és milyent azoknak, melyek létrejöttében művésznek és gépnek egyformán szerepe van? Gondoljunk csak az Obvious csoport Edmond de Belamy c. MI-val generált munkájára, amely 2018-ban $432,500-ért kelt el; vagy Beeple $69 millióért eladott NFT-jére (Everydays: The First 5000 Days), amelynek 2021-ben nagy visszhangja volt, a digitális művészet értékesítését illetően.

A következőkben idézett szöveget a Rytr platform MI írójával generáltuk. Módosítás nélkül illesztettük be ide, pirossal jelölve a fogalmi hibákat és pontatlanságokat. „A web 3.0-ban egy teljes metaverzum lesz, ahol virtuális világokat fedezhetünk fel, és virtuális javakat vásárolhatunk valós valutával (NFT). Ez az új tér olyan hely lesz, ahol a mesterséges intelligencia több adatot generálhat az emberek ízléséről és preferenciáiról, mint bármely más médium előtte – lehetővé téve az új művészek felfedezését a tartalom alapján, nem pedig népszerűségük vagy ismertségük alapján.”

Érdekes, hogy a gép által generált szövegben az NFT valós valutaként van feltüntetve; a mesterséges intelligencia médiumnak van nevezve; és egyfajta spekuláció is megjelenik a művészek jövőbeli helyzetéről. Mit tudunk  kezdeni ezekkel a gondolatokkal – melyek fényében a művészet újfajta létrehozását és értékesítését láthatjuk?

Milyen irányba változik a hagyományos, és az eddig ismert művészeti formák megítélése? Miként alakulnak át a státuszszimbólumok, vagy éppen a tömegművészet, tömegkultúra? Milyen szerepe van ezekben a változásokban a műpiacnak? Hogyan vetülnek rá az említett fejlemények a társadalom különböző rétegeire és a társadalom egészére, illetve a művészek szerepére és megélhetésére?

 

A PÁLYÁZÓK KÖRE
A Publicritic pályázatra bárki jelentkezhet állampolgárságtól függetlenül, aki a 18. életévét betöltötte és hajlandóságot érez a kritikai megfogalmazásra.

 

A PÁLYAMUNKÁK KRITÉRIUMAI
A beküldendő alkotások a Művészet és pénz hívószóra hallgatnak. A pályázó kizárólag saját eredeti szerzői alkotásával nevezhet. Más pályázatra nevezett, vagy korábban már kiállított munkák nem nevezhetők. 2022-nél régebben készült munkák nem nevezhetők.

Minden pályázó összesen 6 munkával nevezhet: legtöbb 3 pályaművel plakát kategóriában, és legtöbb 3 pályaművel GIF kategóriában.

 

JELENTKEZÉS
A pályázatra való nevezés díjtalan. Pályázni csak egyéni úton lehetséges, csoportos alkotásokat a szervezők nem fogadnak.

A pályázatra jelentkezni kizárólag Publicritic hivatalos weboldalon lehet, a ’SUBMIT A CRITIQUE’ gombra kattintva, a nevezési űrlap kitöltésével és a pályázati alkotások csatolásával.

Jelentkezés

Az alkotások beküldési határideje: 2023. április 30., 24:00 (UTC+2)

 

A BEKÜLDENDŐ ALKOTÁSOK PARAMÉTEREI PLAKÁT KATEGÓRIA

  • Méretarány: 5x3 PDF formátum
  • 300 DPI felbontás,
  • RGB állomány
  • A digitális fájlok mérete nem haladhatja meg a 100 MB-ot.
  • Fájlok elnevezése: vezetéknév_munkacím (angolul)

Kérjük, a beküldendő plakátok mindenikét az INNEN letölthető sablonba helyezni bele. Javasoljuk a vektoralapú munkák készítését, tekintettel arra, hogy a beválogatott munkák lehetőség szerint óriásplakátként fognak megjelenni Nagyvárad utcáin.

 

A BEKÜLDENDŐ ALKOTÁSOK PARAMÉTEREI GIF KATEGÓRIA

  • Képarány: 5:3
  • Pixelszám: 1200 x 720 px
  • A digitális fájlok mérete nem haladhatja meg a 10 MB-ot.
  • Ajánlott képkocka-mennyiség: 2–100
  • Fájlok elnevezése: vezetéknév_munkacím (angolul)

Fájlformátum: GIF A GIF-eknél kötelező mindenik alkotáshoz egy borítóképet is csatolni, a nyomtatásban való megjelenés érdekében.

A BORÍTÓKÉPEK PARAMÉTEREI

  • Méretarány: 5x3
  • PDF formátum
  • 300 DPI felbontás
  • RGB állomány
  • A digitális fájlok mérete nem haladhatja meg a 100 MB-ot
  • Fájlok elnevezése: vezetéknév_munkacím (angolul)_cover

Kérjük, a beküldendő plakátok mindenikét az INNEN letölthető sablonba helyezni bele. Javasoljuk a vektoralapú munkák készítését.

 

ZSŰRI

  • Ted EFREMOFF - Vizuális művész, filmrendező, egyetemi docens, Közép-Connecticuti Állami Egyetem, USA
  • BALLA Dóra - Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész, habil. egyetemi docens, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, HU
  • LIU Martin - Főtitkár, CEIDA Kína-Európa Nemzetközi Design és Kulturális Egyesület
  • ERŐSS István - Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, rektor, Magyar Képzőművészeti Egyetem, HU
  • MAIOR Enikő - Rektorhelyettes, habil. egyetemi docens, Partiumi Keresztény Egyetem, RO

 

DÍJAK

  • I. díj - 1.000 euró plakát kategóriában – 1.000 euró GIF kategóriában
  • II. díj - 500 euró plakát kategóriában – 500 euró GIF kategóriában
  • III. díj - 300 euró plakát kategóriában – 300 euró GIF kategóriában
  • Közönségdíj - 300 euró plakát kategóriában – 300 euró GIF kategóriában

 

KIÁLLÍTÁS ÉS DÍJÁTADÓ

A zsűri által beválogatott alkotások lehetőség szerint city-light poszterek formájában, a díjazott alkotások pedig billboardok formájában lesznek kiállítva Nagyvárad utcáin, a Szent László Napok keretében (június vége). A nyertesek és kiállítók előzetes értesítést kapnak a díjátadó, valamint a kiállítás helyszínéről és időpontjáról.

 

EGYÉB TUDNIVALÓK

A díjazott, valamint a zsűri által beválogatott alkotások bekerülnek a Publicritic katalógusába, megjelennek annak weblapján és közösségi média platformjain.

A RÉSZTVEVŐK A PÁLYÁZATRA VALÓ JELENTKEZÉSÜKKEL AUTOMATIKUSAN ELFOGADJÁK ANNAK SZABÁLYZATÁT, MELYNEK ÉRTELMÉBEN:

  • A pályázó kizárólag a saját, eredeti szerzői alkotásával pályázhat. Ennek megsértése esetén a pályázat érvénytelenné válik, a pályázó díjat nem kaphat, vagy ha ez a díjátadást követően válik ismertté, akkor a pályázó köteles a díjat visszaszolgáltatni.
  • A pályázó felelősséget vállal azért, hogy a beadott munkák elkészítésével és azok nyilvános bemutatásával semmilyen jogszabályt, illetve szerzői, felhasználói vagy személyiségi jogokat nem sért. Jogsértés esetén minden felelősség a pályázót terheli, beleértve az így bekövetkező anyagi felelősséget is.
  • A Publicritic szervezőbizottsága jogosult a pályaművek nyilvánosságra hozatalára – a pályázó nevének feltüntetésével – kiállítások keretében, katalógusokban, internetes felületen, social media platformokon, reklámokban, PR anyagok keretében, sajtóanyagban; illetve jogosult mindezek megőrzésére a pályázat online archívumaiban.
  • A Publicritic szervezőbizottsága jogosult a beérkezett munkák felhasználására a pályázat népszerűsítésének céljából, valamint jogosult a pályaművek reprodukcióinak nyomtatott és digitális formában történő sokszorosítására – a pályázó nevének feltüntetésével –, melynek érdekében a pályázó teljes körű tulajdonjogot ad.
  • A Publicritic szervezőbizottsága jogosult a résztvevőkről a díjátadón és kiállításokon készült fotók cikkekben való megjelentetésére, nyomtatott és elektronikus sajtóban egyaránt.
  • A pályázó elfogadja, hogy a beküldött pályaműveket a Publicritic szervezőbizottsága térítésmentesen felhasználja a fentiekben leírtak szerint.

 

Szervező csapat

Dr. Balázs Zoltán
Dr. Balázs Zoltán
Tanszékvezető, Egyetemi adjunktus
Drs. Gagyi Judit Eszter
Drs. Gagyi Judit Eszter
Egyetemi tanársegéd
Drs. Kolcsár Zsolt
Drs. Kolcsár Zsolt
Egyetemi tanársegéd

 

Szervezők és támogatók

Szervezők:

Partnerek:

  • CEIDA - Chine Europe International Design Association

Támogató intézmények:

Főtámogató

 
Copyright © Partiumi Keresztény Egyetem 2024 Adatvédelem Süti szabályzat
PNRR
PKE
PNRR
Adatvédelem Süti szabályzat Copyright © Partiumi Keresztény Egyetem 2024
Tervezte:Noncommon.design
Feljesztette:BTZ web
a