Tudj meg minden szükséges információt az állmavizsga beiratkozásról és az államviszga menetértől a megfelelő szakot kiválasztva.
- Angol nyelv és irodalom BA
- Angol nyelv és irodalom – Német nyelv és irodalom BA
- Az óvodai és elemi oktatás pedagógiája BA
- Bank és pénzügy BA
- Európai szociálpolitikák MA
- Fordító és tolmács MA
- Gazdasági informatika BA
- Gépészmérnöki (Debreceni Egyetem) BA
- Kereskedelem, turizmus és szolgáltatás gazdaságtan BA
- Képzőművészet – Grafika BA
- Magyar nyelv és irodalom BA
- Magyar nyelv és irodalom – Angol nyelv és irodalom BA
- Menedzsment BA
- Art Mediation MA
- Német nyelv és irodalom BA
- Pedagógia modul – I. szint
- Pedagógia modul – II. szint
- Pénzügy MA
- Posztgraduális pedagógia modul – I. szint
- Posztgraduális pedagógia modul – II. szint
- Szociális munka BA
- Szociológia BA
- Többnyelvűség és multikulturalitás MA
- Vállalkozások fejlesztésének menedzsmentje MA
- Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki (Debreceni Egyetem) BA
- Vizuális kommunikáció MA
- Magánének BA
Szükséges dokumentumok
- személyi igazolvány (másolat)
- az államvizsga díj befizetéséről szóló nyugta (idei végzősöknek nyári államvizsgán 300 lej, ősszel 600 lej, régebben végzetteknek 900 lej)
- a szakdolgozat elfogadására vonatkozó nyilatkozat - a témavezető tölti ki és juttatja el a titkárságnak a beiratkozási határidőig, a könyvtártól kapott plágiumjelentéssel együtt. Az oktató beviheti az aláírt nyomtatványt a titkárságra vagy a saját, partiumos e-mail címéről elküldheti a kitöltött nyomtatványt a titkárság címére
- a szakdolgozat részletes értékelési lapja, - a témavezető tölti ki és juttatja el a titkárságnak a beiratkozási határidőig. Az oktató beviheti az aláírt nyomtatványt a titkárságra vagy a saját, partiumos e-mail címéről elküldheti a kitöltött nyomtatványt a titkárság címére
- plágiumellenőrzés eredménye a könyvtártól - a témavezető juttatja el a titkárságnak a beiratkozási határidőig
- a szakdolgozat eredetiségére vonatkozó nyilatkozat - a hallgató kinyomtatja, kitölti, aláírja, leadja a titkárságra vagy szkenneli és elküldi a titkárságnak a beiratkozási határidőig
- beiratkozási kérvény - a hallgató kinyomtatja, kitölti, aláírja, leadja a titkárságra vagy szkenneli és elküldi a titkárságnak a beiratkozási határidőig
- nyilatkozat a hallgató munkaerő-piaci helyzetéről - a nyomtatványokat nem kell kinyomtatni, hanem elektronikusan kitölteni és küldeni a tiktárságnak a beiratkozási határidőig
- alumni nyilatkozat - A nyomtatványokat nem kell kinyomtatni, hanem elektronikusan kitölteni és küldeni a tiktárságnak a beiratkozási határidőig
- nyelvi kompetenciát igazoló tanúsítvány
- szakdolgozat (bekötve és pdf formátumban)
A szakdolgozat elfogadására vonatkozó nyilatkozat A szakdolgozat eredetiségére vonatkozó nyilatkozat
Leadás
Plágumellenőrzés
2024. június 5, 08:00 óráig
Dolgozatok és szakirányítói jóváhagyás leadási határideje:
2024. június 7, 15 óráig
Államvizsga dosszié leadása és iratkozás:
2024. június 3-7, 15 óráig
A 2015. február 16-i Kari Tanács határozata értelmében az a hallgató, aki nem adja le a megadott határidőig a szakdolgozatot, elveszíti a nyári államvizsgára való beiratkozáshoz a jogát.
Szóbeli vizsga
2024. június 12. 9.00 óra
Terem:
Dolgozat védése
2024. június 12. 9.00 óra
Terem:
Elnök:
Tagok:
Titkár:
Póttag:
Szociológia BA államvizsga módszertan
A Partiumi Egyetemi Szemle közlési feltételei
A szakdolgozat formai és tartalmi követelményei
Plágiumellenőrző szoftver használata
A plágiumellenőrzést ne hagyja az utolsó pillanatra, mert a jelentés függvényében szükség lehet a dolgozat (részleges) átírására, a plágiumjelentést nem tartalmazó dolgozatokat a titkárság pedig nem fogadja el. Előzetes plágiumellenőrzéshez használható a plagramme.com oldal is. De a dolgozathoz a könyvtár által kibocsájtott hivatalos jelentést kell csatolni.
A plágiumellenőrzés folyamata
- Az államvizsga szakdolgozatainak plágiumellenőrzését a PKE könyvtára végzi:
- Az államvizsga dolgozat végleges változatát plágiumellenőrzésre el kell küldeni a konyvtarpartium.ro címre.
- Az elküldött dolgozat egyetlen Word dokumentum legyen.
- Az ellenőrzés után a hallgatók fogják megkapni azt a jelentést, amit majd csatolniuk kell akkor, amikor jelentkeznek az államvizsgára.
Általános tudnivalók a plágiumellenőrzésről
- Védésre csak olyan dolgozattal lehet jelentkezni, amiben a szövegegyezés aránya 20%-nál nem több.
- Ezt a plágiumellenőrző szoftver által generált, a témavezető által aláírt jelentéssel lehet igazolni. Az egyetem által megvásárolt plágiumellenőrző szoftver (Plagiarism detector) a könyvtárban férhető hozzá. Kérjük, hogy a szoftver használata előtt olvassák el az alábbi útmutatót.
- További segítségért forduljon a könyvtárosokhoz, szakirányítójához vagy az évfolyamfelelős oktatóhoz.
Plágiumellenőrző szoftver használata
Az államvizsga témakörei és a felkészüléshez szükséges összes olvasmány hozzáférhető digitális formában a PKE Moodle platformján (Szociológia államvizsga kurzus, https://moodle.partium.ro/course/view.php?id=89)
1. Általános szociológia
A kultúra
- Andorka, Rudolf. 2006. „16. fejezet. Kultúra, értékek és normák, szocializáció”. In Bevezetés a szociológiába, 2. kiad., 566–97. Budapest: Osiris.
- Krizbai, János. 2019. „Kultúra, normák, értékek, attitűdök”. In Bevezetés a szociológiába, szerkesztette Zoltán László Kiss, 227–53. Budapest: Dialóg Campus.
- Szabó, Júlia, és Kornélia Hires-László. 2018. „Régi és új kultúra”. In Magyar fiatalok a Kárpát-medencében – Magyar Ifjúság Kutatás 2016, szerkesztette Levente Székely, 315–48. Budapest: Kutatópont, Enigma 2001.
Szocializáció
- Andorka, Rudolf. 2006. „16. fejezet. Kultúra, értékek és normák, szocializáció”. In Bevezetés a szociológiába, 2. kiad., 566–97. Budapest: Osiris.
- Giddens, Anthony. 2008. „Szocializáció, életút, öregedés”. In Szociológia, fordította Farkas András, 139–68. Budapest: Osiris Kiadó.
- Krizbai, János. 2019. „A társadalmi szocializáció folyamata, szakaszai, jellemzői”. In Bevezetés a szociológiába, szerkesztette Zoltán László Kiss, 191–203. Budapest: Dialóg Campus.
Szegénység
- Andorka, Rudolf. 2006. „4. fejezet. Egyenlőtlenség, szegénység”. In Bevezetés a szociológiába, 2. kiad., 116–54. Budapest: Osiris.
- Ferge, Zsuzsa. 2006. „Struktúra és szegénység”. In Társadalmi metszetek érdekek és hatalmi viszonyok, invidualizáció, szerkesztette Imre Kovách, 479–500. Budapest: Napvilág. http://www.fergezsuzsa.hu/docs/struktura_es_szegenyseg.pdf
- Giddens, Anthony. 2008. „Szegénység, társadalmi kirekesztettség és jólét”. In Szociológia, fordította Farkas András, 269–300. Budapest: Osiris Kiadó.
- Péter, László. 2003. „Új szegények túlélési stratégiái”. Erdélyi Társadalom I (1): 25–50. https://erdelyitarsadalom.ro/files/et01/et-bbu-01-02.pdf
Társadalmi mobilitás
- Andorka, Rudolf. 2006. „7. fejezet. Társadalmi mobilitás és vándorlás”. In Bevezetés a szociológiába, 2. kiad., 233–85. Budapest: Osiris.
- Kiss, Zoltán László. 2019. „A migráció szociológiai kérdései”. In Bevezetés a szociológiába, szerkesztette Zoltán László Kiss, 441–94. Budapest: Dialóg Campus.
2. A szociológiai kutatás módszertana
Statisztikai alapismeretek
- Hunyadi László, és Vita László. 2008. „A sokaság leírása egy ismérv szerint”. In Statisztika I. Adatok, elvek, módszerek., 69–135.
- „Statisztikai alapfogalmak”. 2016. Jegyzet - belső használatra. Nagyvárad.
Kutatási terv
- Babbie, Earl. 2003. „4. fejezet: Kutatási terv”. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, 105–35. Budapest: Balassi.
- Magyari, Tivadar. 2005. Adatfelvételi módszerek a társadalomkutatásban. Kolozsvár: Presa Universitară Clujeană. 31-74.
Konceptualizálás, operacionalizálás, mérés
- Babbie, Earl. 2003. „5. fejezet: Konceptualizálás, operacionalizálás, mérés”. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, 136–70. Budapest: Balassi.
- Magyari, Tivadar. 2005. Adatfelvételi módszerek a társadalomkutatásban. Kolozsvár: Presa Universitară Clujeană. 79-115.
Mintavétel
- Babbie, Earl. 2003. „7. fejezet: A mintavétel logikája”. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, 201–45. Budapest: Balassi.
- Magyari, Tivadar. 2005. „A mintavétel”. In Adatfelvételi módszerek a társadalomkutatásban, 117–55. Kolozsvár: Presa Universitară Clujeană.
Kérdőív
- Babbie, Earl. 2003. „9. fejezet: Kérdőíves vizsgálatok”. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, 273–314. Budapest: Balassi.
- Héra Gábor, és Ligeti György. 2014. „A kérdőíves adatfelvétel”. In Módszertan. Bevezetés a társadalmi jelenségek kutatásába, 173–201. Budapest: Osiris.
- Héra Gábor, és Ligeti György. 2014. Módszertan. Bevezetés a társadalmi jelenségek kutatásába. Budapest: Osiris. 76-80.
- Magyari, Tivadar. 2005. „A kérdőívezés”. In Adatfelvételi módszerek a társadalomkutatásban, 185–256. Kolozsvár: Presa Universitară Clujeană.
Kvalitatív adatgyűjtés, terepkutatás
- Babbie, Earl. 2003. „10. fejezet: Kvalitatív terepkutatások”. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, 315–49. Budapest: Balassi.
- Magyari, Tivadar. 2005. „Kvalitatív adatgyűjtés, terepkutatás”. In Adatfelvételi módszerek a társadalomkutatásban, 273–303. Kolozsvár: Presa Universitară Clujeană.
- Solt, Ottília. 1998. „Interjúzni muszáj”. In Méltóságot mindenkinek: összegyűjtött írások, 29–48. Budapest: Beszélő.
- Vicsek, Lilla. 2006. Fókuszcsoport: elméleti megfontolások és gyakorlati alkalmazás. Budapest: Osiris Kiadó. 127-229.
Beavatkozásmentes vizsgálatok
- Babbie, Earl. 2003. „11. Beavatkozásmentes vizsgálatok”. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata, 350–79. Budapest: Balassi.
- Magyari, Tivadar. 2005. „Dokumentumok mint adatforrások használata”. In Adatfelvételi módszerek a társadalomkutatásban, 171–83. Kolozsvár: Presa Universitară Clujeană.
3. Szociológiatörténet
Auguste Comte pozitivizmusa
- Gál, Katalin. 2016. „Szociológiaelméletek. Kezdetek, Comte”. Egyetemi jegyzet (prezentáció). Nagyvárad.
- Mojzesné Székely, Katalin. 1995. „Auguste Comte (Fejezetek a klasszikus szociológia köréből)”. Belső használatra készült jegyzet.
- Bauer, Eva. 2000. „Auguste Comte (Franciaország, 1798–1857): a társadalomtudomány és a szociológia pozitívvá tétele”. In Szociológiaelmélet, szerkesztette Julius Morel, Eva Bauer, Tamás Meleghy, Heinz-Jürgen Nidenzu, Max Preglau, és Helmut Staubmann, 25–29. Budapest: Osiris Kiadó.
- Szczepanski, Jan. 1975. „Auguste Comte szociológiai elméletei és módszerei”. In A szociológia története, by Jan Szczepanski, 52–78. Budapest: Kossuth Könyvkiadó.
Herbert Spencer evolucionizmusa
- Mojzesné Székely, Katalin. 1995. „Spencer (Fejezetek a klasszikus szociológia köréből)”. Belső használatra készült jegyzet.
- Spencer, Herbert. (1882) 2000. „A szociológia elvei”. In Szociológiai irányzatok a XX. század elejéig, szerkesztette Gábor Felkai, Dénes Némedi, és Péter Somlai, 59–103. Budapest: Új Mandátum Könyvkiadó.
Émile Durkheim szociológiája
- Gál, Katalin. 2016. „Szociológiaelméletek. Durkheim, Weber”. Egyetemi jegyzet (prezentáció). Nagyvárad.
- Mojzesné Székely, Katalin. 1995. „Durkheim (Fejezetek a klasszikus szociológia köréből)”. Belső használatra készült jegyzet.
- Bauer, Eva. 2000. „Émile Durkheim (Franciaország, 1858–1917): a társadalmi társadalmival magyarázandó”. In Szociológiaelmélet, szerkesztette Julius Morel, Eva Bauer, Tamás Meleghy, Heinz-Jürgen Nidenzu, Max Preglau, és Helmut Staubmann, 29–34. Budapest: Osiris Kiadó.
- Durkheim, Émile. 2003. „Az anómiás öngyilkosság”. In Az öngyilkosság: szociológiai tanulmány, 260–302. Budapest: Osiris.
Max Weber szociológiája
- Gál, Katalin. 2016. „Szociológiaelméletek. Durkheim, Weber”. Egyetemi jegyzet (prezentáció). Nagyvárad.
- Mojzesné Székely, Katalin. 1995. „Max Weber (Fejezetek a klasszikus szociológia köréből)”. Belső használatra készült jegyzet.
- Kemény, István. 1992. „Előszó Max Weber: Gazdaság és társadalom című szemelvénygyűjteményéhez”. In Szociológiai írások, 23–53. Szeged: Replika Könyvek.
- Weber, Max. 1979. „A kapitalista szellem kialakulása”. In Gazdaságtörténet, by Max Weber, fordította Ágnes Erdélyi, 279–93. Budapest: Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó.